Marihuana možná způsobuje růst nových buněk v mozku

27 355 -počet zobrazení článku

Syntetická (umělá) chemikálie podobná aktivní složce v marihuaně způsobuje růst nových buněk v mozku krys. A k tomu se zdá, že u krys je tento růst buněk spojen se snižováním úzkosti a depresí. Výsledky naznačují, že marihuana, nebo její deriváty, by skutečně mohly být pro mozek dobré.

U savců jsou nové nervové buňky neustále produkovány v části mozku zvaném hipokampus, který souvisí s učením, pamětí, úzkostmi a depresí. Ukázalo se, že ostatní rekreační drogy, jako alkohol, nikotin a kokain zastavují tvorbu nových mozkových buněk.  Xia Zhang z university Saskatchewan v městě Saskatoon v Kanadě se spolu s kolegy rozhodl sledovat jaký efekt má umělý kanabinoid zvaný HU210 na mozek krys.

Zjistili, že podáváním vysokých dávek HU210 krysám 2x za den po dobu 10-ti dnů se zvýšil podíl tvorby nervových buněk v hipokampu o 40% .

Podobně jako Prozac?

 

Předešlá studie ukázala, že antidepresivum Prozac také zvyšuje růst nových buněk a výsledky naznačovaly, že to by mohla být příčina zmírnění úzkosti při podávání Prozacu. Zhang byl zvědav, zda stejný mechanismus působí také při podání tohoto kanabinoidu, a proto otestoval krysy pro změny v chování.

V jiné studii neurolog Barry Jacobs z Princetonské univerzity dal myším přírodní kanabinoid, který se nachází v marihuaně, THC (Delta9-tetrahydrokanabinoid). Řekl, že neobjevil žádnou tvorbu nervových buněk, a nezáleželo na tom jakou dávku nebo po jakou dobu kanabinoid myším podával. Své výsledky předvede na shromážděni Společnosti pro neurologii ve Washingtonu DC v listopadu.

Jacobs se domnívá, že je možné, že HU210 a THC nemají stejný účinek na růst nových buněk. Také je možné, že kanabinoidy účinkují rozdílně u různých druhů hlodavců, což nám předkládá otázku, jak účinkují na lidi.

Zhang říká, že je ptřeba pokračovat ve výzkumu, předtím než bude možné říci, jestli bude jednou možné použít kanabinoidy při léčbě depresí.

Zdroj: www.newscientist.com (13.10.2005)
Odkaz: http://www.newscientist.com/article/dn8155-marijuana
Studie: Journal of Clinical Investigation (DOI:10.1172/JCI25509)

zastavují tvorbu nových mozkových buněk

5 Komentáře k “Marihuana možná způsobuje růst nových buněk v mozku”

 1. I appreciate, cause I found exactly what I was looking
  for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 2. 6. В интернет-казино большое разнообразие игр.

  Also visit my site … forums.Rusmedserv.Com

 3. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner due to the fact that I discovered it for him…

  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your
  internet site.

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes