Konopí jako terapie na Roztroušenou sklerózu, Alzheimrovu a Parkinsonovu chorobu

60 792 -počet zobrazení článku

Během posledních deseti let se zvýšilo úsilí o zjištění psychoaktivních látek v marihuaně. Byl objeven endokanabinoidní systém, který ovlivňuje fyziologii téměř všech tělesných systémů. Jeho nejdůležitější rolí je ochrana nervového systému, ale za posledních deset let se ukázalo, že se podílí i na dalších procesech, např. depresi, stavech úzkosti, vývoji rakoviny, vazodilataci na tvorbu kostí a dokonce i těhotenství.
Předpokládá se, že kanabinoidy (vyskytující se v konopí, pozn.) a endokanabinoidy (přirozeně je produkuje organizmus, pozn.) jsou léčivým pokladem, který čeká na objevení.

Raphael Mechoulam vám bude vyprávět příběh o objevu endokanabinoidního systému. Jeho výzkum nám nemá jen pomoci chápat užívání a účinky konopí, ale má také významný přínos, pokud jde o porozumění „neuroprotekce“ (nervová ochrana, pozn). Otevřel tak dveře pro vývoj nových léků.

Endokanabinoidní systém

V roce 1960 byla objevena složka rostliny konopí pojmenovaná tetrahydrocannabinol nebo THC, která způsobuje „zhulenost“. Tísíce publikací je již vydáno na THC. Dnes se dokonce používá jako lék proti nevolnosti a pro zvýšení chuti k jídlu, který se překvapivě nestal nelegální drogou – očividně uživatelé konopí dávají přednost rostlině, ze které se vyrábí marihuana a hašiš.

O dvě desetiletí později bylo zjištěno, že THC se váže na specifické receptory v mozku i v okolí a toto vzájemné působení zahajuje kaskádu biologických procesů vedoucích k dobře známému stavu marihuany. Předpokládali jsme, že kanabinoidní receptory neexistují jen pro potřeby uživatelů marihuany, ale spíš pro domnělé endokanabinoidní složky v mozku, a že tyto „signalizační“ molekuly spolu s kanabinoidními receptory jsou součástí biochemického systému, který může ovlivnit různé fyziologické funkce.

Ve snaze identifikovat tyto neznámé domnělé signalizační molekuly, naše výzkumná skupina v roce 1990 úspěšně izolovala dvě endogenní složky. První v mozku, zvaný anandamid (Ananda – radost), a druhý ze střev s názvem 2-arachidonoylglycerol (2-AG).

Neuroprotekce

Hlavní endokanabinoid (2-AG) byl zjištěn v centrálním nervovém systému i v okolí. Například po vnitřním poranění mozku u myší jim byly posíleny hodnoty (2-AG) a to jak endokanabinoidním, tak kanabinoidním způsobem. Výsledkem byla větší nervová ochrana při nedokrevnosti tkání i orgánů (ischémie) a umírání nervových buněk (excitotoxicita). 2-AG také pomáhá opravit hematoencefalickou bariéru po vnitřním poranění hlavy. Tyto účinky mohou pocházet ze schopnosti kanabinoidů jednat prostřednictvím různých biochemických mechanismů.

Endokanabinoidy působí přes specifické kanabinoidní receptory ze kterých jsou CB1 těmi nejhojněji se vyskytujícími receptory v centrálním nervovém systému. U myší, kterým jsou vyřazeny receptory CB1 je daleko pomalejší regenerace po traumatickém poranění mozku a nereagují na léčbu 2-AG. V posledních letech několik výzkumných skupin zaznamenalo, že receptory CB2 jsou také tvořeny v mozku, zejména v reakci na četná neurologická onemocnění, a jsou zřejmě aktivovány endokanabinoidy jako ochranný mechanismus.

Podobně jako se během evoluce vyvinul imunitní systém na obranu proti mikrobům, vyvinul se i méně známý endokanabinoidní systém za účelem ochrany. Omezuje například poškození po mozkovém traumatu, redukuje rozsah mozkového edému a napomáhá inovaci při způsobených neurologických poraněních.

Klinický význam

Dále se předpokládá, že endokanabinoidní systém může být zapojen ve vývoji jaterní encefalopatie, neuropsychiatrický syndrom vyvolaný velmi rychlým selháním jater. U zvířat se opravdu po podávání 2-AG zlepšili neurologické činnosti a kognitivní funkce (vnímání a myšlení, pozn.). Autoři tak dospěli k závěru, že endokanabinoidní systém může hrát důležitou roli v patogenezi jaterní encefalopatie.

Endokanabinoidní systém je zapojen do ochranného mechanizmu těl u savců a hraje tak důležitou ochrannou roli před dlouhým seznamem chorob jako je vývoj roztroušené sklerózy, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, což otevírá cestu k novým terapeutickým příležitostem.

Mnoho dalších endokanabinoidů – zejména různé ethanolamidy nenasycených mastných kyselin a sloučeniny glycerolu, které jsou dodnes známy a považovány za členy velké „endokanabinoidní rodiny“. Endogenní kanabinoidy, kanabinoidní receptory a různé enzymy, které jsou zapojeny do jeho sjednocování i poklesu tvoří endokanabinoidní systém.

Endokanabinoidní systém se tak chová jako strážce proti různým útokům na savčí těla.

Závěr

Výše popsaný výzkum týkající se endokanabinoidního systému je důležitý jak k základnímu výzkumu tak k terapiím:
• Objev aktivní složky v konopí pomohl k chápání užívání konopí a jeho účinkům
• Objev endokanabinoidů je velmi důležitý pro vývoj nových biochemických systémů a jeho fyziologických rolí – zejména v neuroprotekci.
• Tyto objevy otevřely dveře pro vývoj nových typů léčiv, jako je například THC pro léčbu nevolnosti a pro zlepšení chuti k jídlu u kachektických pacientů.
• Endokanabinoidní systém je zapojen do ochranné reakce těla savců. Hraje velmi důležitou ochranou roli pro celou řadu neurologických chorob jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, což otevírá cestu k novým terapeutickým příležitostem.

Zdroj: www.sciencedaily.com (15.10.2007)
Odkaz: http://www.sciencedaily.com/rele…

56 Komentáře k “Konopí jako terapie na Roztroušenou sklerózu, Alzheimrovu a Parkinsonovu chorobu”

 1. Karla napsal:

  Dobrý den.
  Prosím zašlete mi nějaké recepty, jak používat konopí při Parkinsonově chorobě a při roztroušené skleroze. S obojím jsme se v nedávné době setkali v naší rodině. Píše se tu o přidávání konopí do másla, atd.Chtěla bych tímto nějak pomoci. Ještě by mne zajímalo, zda nějak zjistím, jestli se mi do ruky dostalo konopí, které obsahuje THC /to, které pomáhá/ a nebo průmyslové konopí /které prý na tyto výrobky nepomáhá/.

 2. Petr Topol napsal:

  Dobrý den,před dvěma roky u mě byla objevena Parkinsonova choroba,neurologem nasazen Jumex a Madopar a po roce užívání minim.třes rukou ale výrazně zhoršená
  mluva.Stejně postižený kamarád používá 2x denně chléb s mariuhanovým máslem a po třech měsících se jeho stav zlepšil,pokusím se o totéž ale rozcházejí se informece o výrobě tohoto másla.
  1.říká:marihuanu nechat v jednom litru vody přívést do varu,přidat kostku másla a nechat přejít varem cca 20 min.schladit a stáhnout s povrchu máslo.
  2.říká:máslo nechat rozpustit ve vodě a až to příjde do varu zvolna za stálého míchání přiszpávat jemně rozdrcenou marihuanua nehat vařir cca 20 min. a po vychladnutí máslo stáhnout.V obou případech zbylou vodu vylít.
  Prosím o vysvětlení pojmu konopí – marihuana.Jak a kam se vyrovnat za tuto radu.
  Děkuji a zdravím Petr Topol

 3. Rudeboy30 napsal:

  Zdravim,pokud shanite vice informaci v dane problematice, tak doporucuju skupinu Alterna na Facebooku…moc erudovanych lidi a aktualni reakce…

 4. Karolína K. napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych někoho poprosit o radu ohledně konopí při léčbě roztroušené sklerózy? Mé mamince ji zjistili asi před rokem. Je jí 47 let a zatím netrpí vážnými problémy, ale já doufám, že díky konopí by se silnější příznaky nemoci nemuseli ani projevit.

 5. Barbora napsal:

  Ahojte,potřebovala bych nějaký účinný recept na výrobek,který muze pomoct při léčbě roztroušeně sklerózy a taky radu jak dotyčné postižené osobě vysvětlit,že je to pro ni přínosem a ze to není droga,jestli je tenhle web ještě funkcni ,tak budu čekat ma odpověď děkuji 🙂

  • Dada napsal:

   Dobrý den,
   také trpím RS a chtěla bych se zeptat zda již máte nějaké zkušenosti s FS.zkouším 3 měsíce a zatím nepociťuji žádné změny(možná špatně dávkuji).
   Děkuji za odpověď.
   D

  • vašek napsal:

   čajová lžička sušené drcené byliny, ze začátku méně..může spolu s jídlem jednou až 2x denně…dávku upravit dle reakci..nicméně na rs platí antihelmintika…pokud osoba vnímá něco negativně a nesouhlasí s tím není možno ji do toho nutit násilím..

 6. Kristýna napsal:

  Dobrý den, Prosím vás potřebovala bych poradit jak použivat konopí při roztroušené skleroze. Mamce na ní přišli před 2ma lety po ročním a půl vyšetřování. Sice je Ok před půl rokem dostala injekce a tento týden jí nasadili nějaké prášky hlavně proti stresu, něuveřitelným způsobem zhubla a tak by jí konopí mohlo navrátit pořádnou chuť k jídlu. Můžete mi prosím poradit zda konopí užívat jako čaj, nebo sníst lžičku sušené byliny, či kouřit ? Bojím se o ní, Můj e-mail je katchaba114@seznam.cz Předem moc Děkuji

 7. Dana napsal:

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, ktoré z Vašich produktov by mohla užívať moja dcéra. Bude mať 20 rokov, má SM od 15 rokov, 5 rokov sme boli na alternatívnej liečbe, teraz užíva Copaxone. Veľmi pekne Ďakujem

 8. pytlák napsal:

  přeji dobrý den

  dotaz, jak využít léčbu konopím pro moji manželku, léčí se s roztr. sklerozou již 10 let, z toho injekční léčbu používáme cca 6 let, jaká forma léčby – čaj, kapky, inhalace a jak vyrobit tyto léčebné prostředky

  předem děkuji za odpověď

 9. Magda Zacharová napsal:

  Vážená paní Vlasto,
  asi je spousta lidí, kteří se na Vás obracejí po přečtení Vašeho komentáře.Prosím Vás i já o radu ohledně konopných léčiv, které si vyrábíte nebo někde sháníte. Jde mi o přítele-38 let-s roztroušenou sklerózou, kterou má již 8 let, stále je jakoby OK, ale před měsícem mu nasadili kromě Prednisonu i injekční léčbu. Mám strach o zhoršování.Pomozte, prosím.Můj mail je magda.myspace@email.cz

 10. Vlasta Lacigová napsal:

  Může pomoci nemocnému alzheimerovou nemocí čaj Cannalis-konopný květ s natí neví to někdo prosím. děkuji

 11. Dana napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych požádat o radu ohledně léčby Parkinsonovy choroby (resp.syndromu Parkinsona).Jedná se o mého tatínka, který je už starý pán a kvůli nemoci má velké potíže s chůzí, rovnováhou, ovládáním rukou, apod.
  Podle toho, co jsem se zatím dočetla, by mu příravky z konopí možná mohly trochu pomoci – nejsem si ovšem jistá, jaká konkrétní látka by byla nejlepší.
  Vzhedem k jeho věku a celkové „křehkosti“ myslím, že „Fénixovy slzy“ by možná byly až příliš silné a lepší by byl spíš čaj, nebo ten prášek do jídla…?

  Další můj problém je, že nemám moc možností se dostat k surovinám a moc se neorijentuju v tom, z čeho lze který přípravek vyrábět (listy, květy..). Pokud by tu někdo mohl pomoci získat již hotové přípravky, budu ráda, když mě kontaktuje na jjezibaba@seznam.cz.
  Díky,Dana

  • Pavla Knosová napsal:

   Pavla
   2.4.2012

   Dobrýden paní Vlasto,
   zaujala mě Váše informace o použití konopí na Parkinsonovu nemoc.Je mi 66roků a touto chorobou trpím cca dva roky.Prosím,pokud můžete pošlete mi návod jak s touto bylinou zacházet,kde ji sehnat a jak ji zpracovat.Předem Vám mhohokrát děkuji.Zdraví Vás Pavla z Brna.

 12. vlasta napsal:

  Pred 4.lety mi zjistili parkinsnovu chorobu.je mi 64.let 2.roky jem z toho bya hodně špatná,musela jsem navštívitpsychiatra.pak jsemse dověděla o konopí,koupila jsem si knížka a studovala jem,abych se dověděla víc koupila jsem si v62.letch počítač , získala jsem spoustu informací o konopí.Už dva roky užívám konopí.Dá se vždycky sehnat Užívám prášek z konopí marihuanové máslo ,vařím si čaj, dělám sikonpné mléko .Sehnala jsem si konopný olej,který též denně užívám. a můžu říct že mě konopí postavilo na nohy.Chodilo se mi špatně ,motala jsem se adnes moho říct,že se cítím dobře. Naučila jsem se chodit s hůlkama a chodí denně 4-5 km denně ato vše díky konopí, samozřejmě po dohodě s lékaři,kteří mi to doporučili.. Vyrábím si též konopnou tinkturu a nebo si nakládám konopí do alkoholu a to vše denně užívám. konopí je zázračná rostlina,mohu všem doporučit s pozdravem čtenářka z krkonoš.

  • Jana napsal:

   Dobrý den,
   mám touto chorobou nemocnou tchýni.Je jí 82let. Myslíte,že by jí pomohl nějaký produkt z konopí? Moc špatně chodí/v ohrádce/,často padá, neudrží moč apod.. Byla bych ráda o sdělení jak se konopí užívá,jaká je denní dávka apod..
   Pokud máte nějaký recept např. na konopné máslo,prosím o zaslání/hlavně jaký poměr ingrediencí/.

   Příjemný den Jana

  • Josef napsal:

   Paní Vlasto,přečetl jsem si váš článek, trpím Parkinsonovou chorobou a zaujala mě léčba konopím.Prosím, pokud můžete,pošlete mi recept, jak s touto bylinou zacházet a kde ji sehnat.Předem Vám moc děkuji.Zdraví Vás Josef ze Šumavy.

  • Hana Zelenková napsal:

   Dobrý den, mám stejný problém jako paní dana níže. Můj tatínek-75 let, žije s Parkinsonem cca 7 let a již jsou na něm i přes užívané léky příznaky velmi patrné. Třes rukou, obtížná chůze.. Celý život byl aktivní člověk a jeho stav ho velmi psychicky deptá. Byla bych vám vděčná, kdyby jste se semnou podělila o své zkušenosti s recepty a způsobem užívání, abych mohla svému tatínkovi pomoci.

  • Hana Zelenková napsal:

   Kdyby jste měla měla chuť a čas, ozvěte se mi prosím na hanaracova@seznam.cz, budu vděčná za každou radu.
   děkuji za ochotu

  • Hana napsal:

   Dobrý den,
   moc mě zaujal váš článeček o konopí. Mám maminku nemocnou Parkinsonovou chorobou už asi tak třetím rokem. Moc bych byla vděčná za jakékoli informace vedoucí ke zmírnění příznaků této choroby. Moc a moc předem děkuji za jakoukoli informační pomoc.
   Hanka

   • Hana napsal:

    Už jsem prosila paní Vlastu o informace o konopí vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu mé maminky. Neuvedla jsem ale žádnou adresu, kam mi má napsat, proto ji znovu prosím o informace o konopí ke zlepšení Parkinsonovy choroby. Nemám v tomto směru zatím žádné informace a moc ráda bych mamince pomohla. Můj email: hanka.ruzickova1@seznam.cz
    Moc děkuji. Hanka

  • Martina Belfínová napsal:

   Dobrý veče paní vlasto,mám k Vám prosbu,můj strýc trpí parkinsonovou chorobou a byla bych ráda,kdyby jste mi mohla poradit v jakém stavu a jak by měl konopí strýc užívat.Moooc děkuji a přeji krásný večer Martina

   • Rosaria napsal:

    After reading both of your blspgotos I staleness say i pioneer this specific one to generally be top cut. I hold a weblog also and necessity to repost a few snips of your articles on my own blog place. Should it be alright if I use this as retentive I own comment your web journal or create a incoming attach to your article I procured the dress from? If not I realise and could not do it without having your approval . I score fact noticeable this article to twitter and zynga story conscious for reference. Anyway appreciate it either way!

  • Eva napsal:

   Dobrý den paní Vlasto,
   velmi mě zaujal Váš článek, mám maminku, která trpí Parkinsovou nemocí již cca 8 let, běžné léky již pomalu přestávají zabírat, má velké problémy s chůzí, velice ráda bych jí nějak pomohla, má velké deprese.
   Budu ráda když se mi ozvete na můj mail a poradíte, kde sehnat konopí.
   Předem moc děkuji Eva
   E-mail: acc.eva@seznam.cz

  • Štefan Fúsik napsal:

   Dobrý den . Prosim vas potreboval by som poradit o liecbe s marihuanou . Kde by somm zohnal semiacka marihuany ? Ci by sa s vami dalo skontaktovat? Za odpoved vam vopred velmi Dakujem.

  • Lucie napsal:

   Dobrý den, paní Vlasto, prosím pěkně, mohla byste se mi ozvat ne email lucie.silhova@seznam.cz? Ráda bych s vámi udělala rozhovor pro jeden mezinárodní časopis. Děkuji. Šilhová.

  • Štefan Fúsik napsal:

   Dobrý deň pani Vlasta . Prosím Vás velmi pekne mohli by ste sa mi ozvať na e-mail . fusikstevo@gmail.com Mám 38 rokov a trpím Sklerózou multiplex . Strašne rád by som sa s Vami poradil o Liečbe s marihuanou . Za odpoved´ Vám vopred veľmi pekne dakujem .

  • Alena napsal:

   Dobrý den paní Vlasto, dnes jsem si přečetla váš příspěvek v léčbě konopím. Mám tatínka ve věku 74 let a již 4 roky je léčen na Parkinsonovu chorobu. Jeho stav se mění, jeden den je při smyslech, v pohodě, někdy je mimo, nekomunikuje a také občas upadne a maminka má co dělat, aby ho zvedla ze země, bohužel vždycky se to stane dopoledne, když jsem v práci a tedy nemůžu mamince pomoct. Naposledy se toprávě stalo dnes a to mne vlastně přivedlo na internet. Můžete mi prosím poradit, co přesně a kde mohu sehnat pro tatínka? Byla bych Vám moc vděčná. Děkuji předem a přeji hodně zdraví a spokojenosti. S pozdravem Alena Poláčková, Kadaň

  • Věra napsal:

   Dobrý den paní Vlasto,
   léčím se na parkinsonovu chorobu a jelikož neurolog ke kterému chodím nepropaguje konopí, chtěla bych Vás požádat o kontakt na Vašeho neurologa. Jakým způsobem nyní doplňujete léky a které s konopím.
   Děkuji

  • Regina napsal:

   Dobrý den,

   mám babičku 84 let, které před nedávnem zjistili Parkinsonovu nemoc. Prosím může mi někdo poradit jak přesně se konopí může při této nemoci použít? mám obavu v jejím stáří, abych jí nějak neublížila. Prosím, pokud má někdo tuto zkušenost o radu, recept…? slyšela jsem o nějakých kapkách či sirupu z konopí nebo mi někdo radí čaj, ale jak dávkovat, aby léčba byla co nejučinnější a přitom bych jí nijak neublížila? nemám vůbec v této oblasti zkušenost. Předem moc děkuji za každou radu.

  • Jana Sedláčková napsal:

   Dobrý den paní Vlasto.
   Se zájmem jsem si přečetla Váš článék týkající se Vašich problémů s Parkinsonovou chorobou. Patřím k těm,jimž byla tato choroba diagnostikována asi před rokem. Mám podobné potíže,jaké popisujete. Chci Vás poprosit o bližší informace o možnosti získání prostředků,které,jak uvádíte,Vám výrazně pomohly.

   PS: Náš e-mail je oldrich.dolejs(zavináč)seznam.cz

   Předem moc děkuji Jana.

  • Jana Sedláčková napsal:

   Dobrý den paní Vlasto.
   Se zájmem jsem si přečetla Váš příspěvek týkající se Vašich problémů s Parkinsonovou chorbou. Patřím k těm,jimž byla tato choroba před rokem diagnostikována. Mám podobné potíže jaké popisujete. Chci Vás poprosito bližší informace k získání prostředků,které ,jak uvádíte,Vám výrazně pomohly.
   Náš e-mail je oldrich.dolejs(zavináč(.cz

   Předem oc děkuji Jana.

 13. Zdenek napsal:

  kde bych mohl koupit lék na Parkinsonovu chorobu? Potřeboval bych ho pro svojí maminku. Prosím poraďte.

 14. Petr napsal:

  Mám ženu postiženou roztroušenou sklerózou, je možno sdělit něco konkrétnějšího k lékům z konopí např. konkrétní název a kde by bylo možné daný lék pořídit?

 15. martaaura napsal:

  Myslim si ,že lide kteři nemaji jinou šanci,,maj bolesti a trpi …. tak proč ne! když jim to pomuže,,

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes