Pro léčivé konopí jsou v letošních volbách jasnou jedničkou Piráti

18 217 -počet zobrazení článku


Rozhodl jsem se na letošní volby podívat také z pohledu léčivého konopí. V naší republice najdeme tisíce lidí, kteří již tajně konopí k léčbě využívají a další desetitisíce lidí, kterým by mohlo pomoci, ale dotyční se k němu buď nemohou dostat, anebo o této možnosti vůbec nevědí.

Pro mě osobně je konopí ve volbách prioritou číslo jedna. Tyto celé stránky jsou prakticky věnované mé velmi blízké osobě, která si prošla zákeřnou rakovinou a ročním léčebným maratonem. Konopí se nakonec velkou měrou zasloužilo o to, že tato osoba je mi stále na blízku a života si můžeme užívat společně i nadále. Děkuji a jsem za to vděčný! Naštěstí v té době bylo dost peněz v rodinném reservním fondu a konopí jsme mohli koupit. Část na černém trhu a zbytek výrazně levněji od kamarádů a známých.

Nedávno mě rovněž kontaktovala osoba, která se dozvěděla o této možnosti a požádala o mou pomoc. Říkal jsem, že samozřejmě pomůžu rád, ale ta osoba si musí (bohužel) sehnat konopí sama. Když se ptala ve svém okolí, zjistila, že ceny jsou často až neúměrně vysoké.

Lékaři nad touto osobou doslova a do písmene zlomili hůl. Po vyšetření jí totiž řekli, že rakovinu slinivky s takto rozsáhlými metastázemi nedokáží vyléčit a s kamennou tváří sdělili oné osobě, že jí zbývá zhruba půldruhého roku života. Její život by tedy měl, alespoň podle lékařů, vyhasnout někdy v květnu. Takže nejvyšší čas začít s konopnou léčbou. Prakticky je to i ideální případ, protože tělo ještě není poškozeno chemoterapií, ale na druhou stranu je potřeba zhruba půl kilogramu kvalitního konopí, které vyjde bratru na dobrých sedmdesát tisíc korun!

Politici a veškerá ostatní hnutí by si už konečně měli uvědomit, že nad jejich ignorací a nezájmem o konopí pláče mnoho lidí a začít tak s tím něco dělat. Tak se pojďme podívat, jak se jednotlivé strany konkrétně ke konopí před letošními volbami staví a celkově si zopakujme celý uplynulý rok, který byl pro konopí takovou první vlaštovkou.

Piráti

Jediná kandidující strana v letošních volbách, která má ve svém programu léčebné využití konopí, je Česká Pirátská Strana (ČPS neboli Piráti). U této strany je vidět, že na tématu pracoval opravdu někdo, kdo o léčivém konopí ví více než dobře.

Určitě stojí za to si představit některé jejich programové body týkající se konopí:

Svoboda léčby. Občan má právo na svobodnou volbu způsobu léčby, která bude hrazena částečně nebo plně pojišťovnou (včetně domácí péče, alternativní péče atd.) nebo léčbu odmítnout, pokud tím neohrožuje ostatní. Touto volbou však na sebe bere i odpovědnost za případné následky.

 

 

Když se člověk rozhodne pro vlastní metodu léčby, tak není přece jediný rozumný důvod, proč by nemohl jít na vyšetření (CT, odběry krve, atd.) do nemocnice, kterou si platí ze svých daní, potažmo zdravotního pojištění. Dnes, pokud pacient neposlechne na slovo svého lékaře, ztrácí nárok na veškerou péči. To je zlé například pro ty, kteří by před chemoterapií dali nejprve raději přednost léčbě konopím, zvláště když má již mnoho případů vyléčení z rakoviny a rádi by „jen“ znali průběžné výsledky své léčby.

 

– Zlegalizujeme pěstování a držení konopí pro osobní potřebu.

Ideální řešení pro všechny nemocné. Kdo chce, tak si konopí koupí v lékárně se zárukou kvality a kdo bude chtít a má možnost, tak si léčivé konopí vypěstuje klidně i sám na vlastní zahrádce. Funguje to už například ve Švýcarsku nebo v USA, konkrétně ve státě Colorado. Většině politických stran se to sice nebude líbit, ale konopí tu vždycky bylo, je a bude. Žádné represe tak evidentně nikam nevedou…

 

Podle České pirátské strany v řadě věcí přetrvávají předsudky a stát bere občanům svobodu rozhodovat o sobě samém a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Svoboda je základem moderní společnosti a její potlačování státem vede k tomu, že lidé nemohou následovat vlastní životní štěstí a jejich osudy mohou smutně skončit.

Viz: Žena, souzená kvůli vlastní léčbě konopím, se oběsila

Iniciativa Pirátů v léčebném konopí je opravdu výrazná. Důkazem je například i její kandidát číslo 5 v Praze, Robert Veverka, vydavatel magazínu Legalizace, který se dlouhodobě podílí na informovanosti občanů (několikerá velmi kvalitní vystoupení v Radiožurnálu), nejen o konkrétních léčivých účincích konopí.

ODS

Ačkoliv se na stránkách ODS v letošním programu pro volby 2013 o léčebném využití konopí vůbec nic nepíše, za ODS mluví její činy z letošního roku. Předsedkyně Miroslava Němcová v srpnu tohoto roku vyslovila jednoznačnou podporu občanské iniciativě požadující zpřístupnění léčebného konopí v České republice a zaštítila spolu s bývalým premiérem Petrem Nečasem vznik expertní pracovní skupiny pro přípravu potřebných legislativních a organizačních změn. „Moje stanovisko k danému problému se od srpna minulého roku nijak nezměnilo. Pokud existuje účinná pomoc pro lidi, trpící vážnými nemocemi, je povinností politické reprezentace této pomoci nebránit a naopak ji co nejrychleji umožnit,“ říká k tomu Miroslava Němcová.

Miroslava Němcová nechala vypracování legislativních změn na odborné skupině, která stojí za peticí pro léčebné využití konopí a jeho výzkumem (lecebnekonopi.cz).

Pracovní skupina nejprve shromáždila stanoviska jednotlivých odborných lékařských společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ověřili jsme si tak, že odborné společnosti podporují využití konopí pro léčbu vybraných příznaků některých nemocí. Až následně skupina vypracovala paragrafované znění legislativních změn, které jsou nutné pro umožnění této léčby v České republice. Jejich přijetí je nyní na politické reprezentaci,“ shrnul výsledky práce skupiny její předseda, prof. Tomáš Zima.

Je opravdu chvályhodné, že paní Němcová nechala pracovat odborníky, protože v poslanecké sněmovně nebyl nikdo, kdo by konopí alespoň trochu rozuměl. Když člověk, trochu znalý ohledně konopí, poslouchal nebo četl výroky poslanců, tak buď brečel, anebo se smál, až se za břicho popadal.

SPOZ

– SPOZ jasně odmítá léčebné konopí větou ve svém programu pro letošní volby „Striktně budeme prosazovat registraci jen těch léků, u nichž jsou vědecky prokazatelné účinky“. A právě vědecky prokazatelné účinky jsou největším problémem, protože se bohužel (alespoň u bylin) za vědecky prokazatelné účinky léčby nepovažují stovky vědeckých prací (různých škol, vědců a odborníků), týkající se desítek nemocí a nespočet kladných zkušeností od samotných pacientů z domova i ze světa.

Nároky na takovou řádnou registraci jsou pro konopí prakticky nesplnitelné i pro jeho možné kanabinoidní poměry. Nehledě na to, že financování řádného výzkumu konopí nikdo nezaplatí, po finanční stránce je totiž něco podobného neskutečně náročné. Konopí se mezi pacienty totiž dostává spíše lidovou cestou a politice či SÚKL (státní ústav pro kontrolu léčiv) nezbývá nic jiného, než ho tak nějak přijmout a udržet u této léčby odbornou pomoc lékařů. Někde to pochopí dříve, jinde později, ale asi jenom Češi to dokážou zastavit někde uprostřed. Viz TOP09.

TOP09

Zatímco ODS zpracovala návrh zákona o léčebném konopí, který prošel parlamentem napříč politickým spektrem, tak na TOP09, konkrétně na ministerstvu zdravotnictví (dále MZ) v čele s Leošem Hegerem, bylo vypracování zákona a uvedení v praxi.

Jeho ministerstvo, ale začalo konopí podrážet snad v každém jeho bodě:

– Příspěvek zdravotních pojišťoven

Ministr uvedl: Zdravotní pojišťovny nemohou přispívat pacientům na konopí pro léčebné účely, neboť to je podle platného zákona jen podpůrným léčivým prostředkem.

 

 

Těžko tohle bude pan ministr vysvětlovat lidem s nesnesitelnou bolestí, na kterou nepomáhá nic jiného než konopí nebo morfium. Nemluvě podrobně o dalších nemocech, které dokáže vyléčit třeba jen konopná mast (Bércové vředy, některé případy lupénky, popáleniny, atd..)!

Tím pádem se konopí, pokud se vůbec někdy do lékáren dostane, stane luxusem pro všechny nemocné, jelikož bude hodně drahé, a to nás přivádí k dalšímu bodu:

 

– Dovoz konopí do lékáren

I přes nabídky z více možných států, kde konopí pěstují (např.: Izrael nebo Švýcarsko), se pan ministr rozhodl spolupracovat s Holandskem a firmou Bedrocan, která si podmínky českého dováženého konopí nastavila přesně podle odrůd, které sama pěstuje (čtyři druhy konopí s přesným obsahem THC a CBD), díky čemuž se ostatním dovozcům, kteří pěstují jiné odrůdy, u nás zavřeli dveře. Navíc firma Bedrocan je svými vysokými cenami proslulá i v Holandsku, kde vyhnala místní nemocné z lékáren do místních coffee shopů, kde je konopí podstatně levnější. Jestli tomu ministrovi lidé nerozumí, tak přeci nic nebránilo si k výběru firem a určení podmínek přizvat nějakého odborníka, například z řad petičního výboru.

Jako dar z nebes navíc přišla nabídka od Izraelských pěstitelů, kteří chtěli Česku darovat konopí „Jsme připraveni České republice darovat desítky kilogramů sušených částí rostlin. Chceme, aby se léčebné konopí dostalo k pacientům rychleji a aby cena nebyla bariérou v jeho dostupnosti. Chceme také, aby se lékaři a pacienti naučili s konopím pracovat a aby se rozhýbal trh v Česku,“ řekl iDNES.cz Nativ Segev, ředitel společnosti Better, která provozuje jednu z největších pěstíren léčebného konopí v Izraeli.

 

– Nedodržování termínů

„Od 1. dubna začíná platit zákon, díky němuž si vybraní pacienti budou moci na elektronický recept koupit konopí. Do Česka se teprve začne z Nizozemska dovážet. Do lékáren si tak pro marihuanu budou moci nemocní chodit přibližně až od června, uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek“

V tomto případě může být pro MZ malinko omluvou, že zájem distributorů přišel s asi měsíčním zpožděním a navíc proběhla vládní krize, která nakonec skončila rozpuštěním sněmovny. Jenže vysvětlujte si tohle nemocným, pro které je jejich zdraví na prvním místě a čas se jim neúprosně krátí.

Hlavní chyba se ale nachází už v samotném systému, který MZ nastavilo. Je komplikovaný a zbytečně zahrnuje další a další zprostředkovatele, čímž se rapidně zvyšuje konečná cena konopí v lékárně.

Nebylo přeci nic jednoduššího, než určit pracovní skupinu lidí, která zajede do pěstíren konopí v Holandsku, Švýcarsku nebo třeba Izraeli. Něco si o jejich konopí vyslechne, zeptá se několika pacientů na jejich spokojenost s léčbou, přijede domů, výsledky vyhodnotí, a pokud pěstírnu schválí, tak řekne: za měsíc toho a toho dne se koná výběrové řízení. Budou vybrání tři dodavatelé. Pokud uspějete, ozveme se Vám a Vy budete mít další měsíc na vyřízení veškerých podkladů pro dopravu konopí na SÚKL. Během těchto dvou měsíců my dokončíme veškeré legislativní a technické úpravy u nás, tečka.

I s případným zpožděním mohlo být konopí od 1. července v lékárnách za mnohem nižšího pracovního úsilí. Chtějí nám konopí prodávat? Tak ať se taky starají, nemělo by to být tak, že my si pro něj budeme ještě draze jezdit.

Závěrem

Toto je výčet z webových stránek všech politických stran, které kandidují v letošních volbách na téma léčebné konopí. Potenciál léčebného konopí by se neměl podceňovat, protože jde o naše zdraví a naše životy, ať nyní nebo možná někdy v budoucnu. To, že pro většinu politických stran nestojí tohle téma ani za „bůů“ do jejich volebního programu mi přijde jako obrovská ignorace pro spoustu nemocných (atopici, lupénka, alzheimer, RS, rakovina, bolesti, nechutenství, cukrovka a mnohem a mnohem širší okruh nemocí).

PS: Tak nějak jsem tušil, že strany budou ve svých programech toto téma ignorovat. Původní záměr byl poslat každé straně osobní žádost o vyjádření, ale to by zřejmě trvalo poměrně dlouho a hlavně by se k tématu často vyjadřovali jen konkrétní jednotlivci a ne politická strana jako celek, protože ty k této věci většinou nemají ani stranický postoj.

Jeden komentář k “Pro léčivé konopí jsou v letošních volbách jasnou jedničkou Piráti”

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes