Vliv konopí na poškozenou pokožku při atopickém ekzému, lupénce, akné i oparech

90 035 -počet zobrazení článku

Konopí se tradičně používá pro léčbu onemocnění, která se projevují zhoršeným stavem pokožky. Jedná se především o různé druhy atopických i jiných ekzémů, ale i o některé druhy lupenky (psoriasis) a akné nebo o různé druhy oparů (i pásových). Pomáhá léčit příznaky těchto onemocnění a účinně působí proti svědění, které je často doprovází. K léčbě se používají přípravky obsahující účinné látky v konopné sušině doplněné konopným olejem a dalšími látkami a konopný olej jako takový.

Příčina suché pokožky

Problémovou pokožku poznáme často již podle toho, že je neobvykle suchá. Suchá kůže není nemoc jako taková, ale bývá příznakem nějakého závažnějšího zdravotního problému. Některé formy suché kůže mohou být vrozené a patří k nim nejčastěji atopie projevující se atopickými ekzémy. Suchá kůže ale může být i následkem působení dalších vlivů v našem životním prostředí, či je ovlivněna věkem, onemocněním nebo užíváním některých léků.

Suchá kůže vzniká snížením obsahu tuků v pokožce, konkrétně úbytkem ceramidů, k němuž dochází vlivem nemoci nebo životního prostředí. Ceramidy se z pokožky vymývají například při mytí nádobí, ručním praní a úklidu s použitím saponátů. Nedostatek tvorby ceramidů má za následek narušení bariérové funkce kůže, což platí zejména u malých dětí. Voda z hlubších vrstev se dostává na povrch, kůže tak rychle vysychá a dochází ke svědění, které nutí ke škrábání. To samozřejmě stav kůže dále zhoršuje a otevírá bránu infekci.

Vliv konopného oleje na suchou pokožku

Podle studie finských vědců z roku 2005, která srovnávala léčebné účinky konopného a olivového oleje, podávání oleje lisovaného z konopných semen v dávce 2 polévkových lžic denně v potravě výrazně zlepšuje klinické symptomy atopické dermatitidy, které se laicky říká ekzém. Vědci se domnívají, že toto příznivé působení je důsledkem vysokého obsahu esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, které právě v konopném oleji nacházíme v ideálním poměru pro lidské zdraví. Místo oleje je možné podávat loupané konopné semínko, které navíc obsahuje velmi hodnotnou bílkovinu s regeneračním účinkem.

Konopný olej se používal jako potravina i lék už tisíce let před naším letopočtem ve starověké Číně. Tradičně se v lidovém léčitelství předepisoval na léčbu spálenin, ekzémů a dalších postižení kůže zevně i vnitřně. Jeho dlouhodobé užívání lidmi i zvířaty posiluje vlasy, nehty, chlupy a další tkáně tohoto typu a má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém. Při vnitřním užívání dochází ke zlepšení zdravotního stavu obvykle již po dvou týdnech.

Esenciální mastné kyseliny obsažené v konopném oleji také slouží jako základní stavební kameny pro tvorbu endokanabinoidů. Tyto látky fungují v rámci endokanabinoidního systému, který udržuje rovnováhu v životně důležitých systémech v našem organismu. Má velký vliv i na funkci imunitního systému, který pravděpodobně hraje významnou roli ve výskytu nejen ekzémů, ale i lupenky, akné a dalších nepříjemných onemocnění projevujících se na pokožce. Vedle blahodárného vlivu na pokožku zesiluje účinky ostatních léčebných látek obsažených v přípravku. Konopný olej se zevně používá na promašťování pokožky a podávaný vnitřně je nejlepší prevencí s využitím konopí.

Stav postižené pokožky se při prvních aplikacích přípravků u některých pacientů zhorší. To může trvat několik dnů, maximálně týden, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.

Účinky a druhy konopných mastí

V lékárnách jsou k dostání konopné masti, které však obsahují jen přísadu konopného oleje – obvykle 10-15%, nebo v lepším případě je v nich i výtažek z technického konopí. Mnohem účinnější jsou však masti a s přísadou výtažku z květů zakázaného konopí s obsahem THC nad 0,3%. Často stačí slabé venkovní konopí, které v našich klimatických podmínkách typicky dosahuje potenci kolem 4% THC. Kanabinoidy totiž působí v synergii (vzájemně podporují své účinky), takže vzájemně posilují své léčebné účinky, ale pokud některý z hlavních kanabinoidů chybí, jako je tomu u technického konopí, nemůže se plně projevit léčebný potenciál této rostliny.

Z květů a listů přírodního konopí lze s přidáním konopného oleje připravit masti nebo krémy, které se velmi dobře osvědčují pro léčbu vážnějších projevů výše zmíněných onemocnění. Jsou také velmi účinné při léčbě dalšího závažného kožního problému, který je důsledkem onemocnění cév – bércových vředů. Konopné přípravky však rychle ulevují i u banálních problémů jako bodnutí komára či ováda.

Při léčbě ekzémů a lupenky se v zimním období osvědčují masti se sádlovým či vazelínovým základem, v létě pacienti často dávají přednost méně mastným krémům, které nezanechají na pokožce neprodyšný povlak pod kterým se vylučuje pot a dráždí. Výborná je také mast z bambuckého másla rostlinného původu, která často zabere tam, kde pacient nesnáší vazelínu nebo sádlo.

Při každodenní péči o pokožku obličeje jsou velmi účinné krémy na vrásky se základem z oboleje (obohaceného konopného nebo olivového oleje) a obohaceného bambuckého másla s tekutým výtažkem z konopí. Tyto jemné krémy mají nejen kosmetické, ale i léčebné využití, protože díky vysokému obsahu kanabinoidů jsou vhodné i jako dermatologické antibakteriální a hojivé přípravky s velmi rychlým a silným účinkem.

Někteří pacienti si v posledních letech zkoušejí léčit úporné formy ekzémů a lupenky svépomocně zhotoveným výtažkem z přírodního konopí. Tento tuhý konopný výtažek, tzv. fénixovy slzy, se připravuje ze silného konopí s vyšším obsahem THC (10% a výše) chemickou extrakcí zralých neopylených květů rozpouštědlem. Podstatné zlepšení se někdy objeví již po prvních 24 hodinách od aplikace a výrazně se ulevuje pacientům s bolestivými formami onemocnění díky silnému analgetickému a protizánětlivému účinku výtažku. Konopný výtažek je možno přímo natírat na postižená místa, nebo jej předem rozpustit v čistém alkoholu či v oleji, aby se dal rovnoměrně nanést na pokožku, pokud je postižené místo většího rozsahu.

Možnosti využití léčivých účinků konopí při koupeli

Proti projevům dermatitidy nebo lupenky ve vlasové pokožce se osvědčila vlasová voda s konopím, kopřivou a kadidlem, která rychle potlačí svědění a vznik ložisek šupinaté kůže. Také pomáhají zábaly z konopného oleje před mytím vlasů (vetřít do vlasů, přikrýt igelitem a ručníkem, ponechat 2 hodiny) nebo přidání lžičky oleje do šampónu. Po koupeli je vhodné natřít celé tělo čistým konopným olejem nebo z něj připraveným masážním olejem – je to velmi příjemné a uklidňující.

Jako podpůrný prostředek při léčbě kožních problémů přípravky z přírodního konopí mohu doporučit mýdlo s přísadou konopného oleje a kadidla, které jsem vyvinula s předním českým zpracovatelem technického konopí Václavem Říhou pro jeho firmu Hemp Production (ceskekonopi.cz). Pro lupenkáře a pacienty s akné je zvlášť vhodná varianta s peelingem. Kadidlo výrazně napomáhá zajizvování a má podobně jako konopí blahodárný účinek na pokožku.

Jako podpůrný prostředek se také osvědčují koupele či obklady z odvaru z konopných listů pocházejících z přírodního konopí (mohou to být i listy ze samčích rostlin). Listy vaříme ve větším množství vody po dobu 45 minut a po 1,5 hodinovém odstátí ji scedíme do koupele, nebo odvar přikládáme jako obklad. Tento odvar se také velmi se velmi osvědčuje proti svědění a na mytí vlasů u vlasové pokožky zasažené kožními symptomy.

Vydáno 26.4.2013

Zdroj: https://www.encod.org
Odkaz: https://www.encod.org/info/Lecba-posko…
Autor: Bushka www.bushka.cz nebo www.facebook.com/bushka.bryndova

9 Komentáře k “Vliv konopí na poškozenou pokožku při atopickém ekzému, lupénce, akné i oparech”

 1. lenka napsal:

  Dobry den,nam tedy pomohla masticka z technickeho konopi,s cbd z cele rostliny a to konkretne vitaskin platinum od biovita group.tuhle muzu doporucit na ekzem,bodnuti vosou a naslednou aler.reakci,proste pecka.

 2. Johnd8 napsal:

  You’re so interesting! I don’t think I have read anything like this before. So wonderful to discover somebody with some unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality! edcafekkcdcf

 3. pavel balvin napsal:

  na tom videu uvidite = pani mluvi o = mala holcicka – mela rakov. nador na mozku , a cannabis juice ji zachranil .

 4. pavel balvin napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=S-iU9QN0fEM = you tube leaf health benefits of juicing raw cannabis , jestli je toto nekde cesky mluvene , to nevim .

 5. Alča napsal:

  Zdravím!
  Kamarád má lupenku a maže si to přírodní domácí mastí z konopí a nemůže si účinky vynachválit – takže naprosto souhlasím s článkem 🙂
  Já používám pleťový hydratační krém z konopí od Botanico (http://www.oveckarna.cz/pletovy-krem-denni-hydratacni-vyzivny-50ml-complexion-cream-da-1-1.html) na akné a také jsem nadšená!

 6. jana napsal:

  díky konopným mastím jsm se zbavila ekzému na rukou

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes