Konopí může mít pozitivní vliv na Epilepsii

36 641 -počet zobrazení článku

Epilepsie je neurologický stav, který postihuje přibližně 1% lidí. Typy záchvatů rozlišujeme podle stupně rozšíření poruchy v mozku, od selhávání vědomí nebo křečí (Grand Mal) po grimasy nebo záškuby na polovině těla (parciální) a nebo jen zvláštní pocity (Aury). Epilepsie je stejně individuální jako lidé co ji mají a každý má vlastní vzor záchvatů. Někdy může epilepsii spustit nedostatek spánku, nízký obsah cukru v krvi, stres nebo i nuda. Běžnými příčinami epilepsie jsou úrazy hlavy, zranění při porodu, hormonální nerovnováha a virózy.

Některé druhy epilepsie jsou dobře kontrolovány protikřečovými léky, ale v některých případech na ně pacient nereaguje dobře. Protikřečové drogy mají potenciálně vážné vedlejší účinky, včetně měknutí kostí, snížené produkce červených krvinek, otoků dásní a emočních poruch. Další občasné vedlejší účinky zahrnují nekontrolovatelně rychlé pohyby očí, ztrátu motorické koordinace, koma a dokonce i smrt. Navíc jsou tyto léky daleko od ideálních už kvůli tomu, že úplně zastavují záchvaty jen u 60% pacientů.

Již od 19. století jsou zkoumány protikřečové vlastnosti konopí. Velké množství praktických pokusů naznačuje, že konopí pomáhá zvládat záchvaty. Bylo prokázáno, že konopí podáváné v kombinaci s léky na předpis zabraňuje záchvatům, a pacienti uvádějí že s pravidelnou konzumací konopí mohou omezit léky na předpis a přitom nezažívat záchvaty.

Objevily se první pokusy používat k léčbě epilepsie kanabidiol (CBD), zatím však nemáme na toto téma dostatek údajů. Kanabidiol je pro léčbu dobrým kandidátem, neboť má malé nebo žádné psychoaktivní vedlejší účinky, které by léčba konopím s psychoaktivním THC mohla mít. V současnosti nejsou plány zaměřené na výzkum vztahu konopí k epilepsii. Nicméně Britská lékářská asociace uvedla, že by se mohla tato léčba prokázat jako užitečná pro pacienty, kterým stávající léky nevyhovují nebo nepotlačují záchvaty uspokojivě. Také seminář národního institutu zdraví uvažuje o tom, že tato oblast má potenciální hodnotu na základě výzkumu se zvířaty, který poukazuje na protikřečové účinky.

Vědecké důkazy

Naneštěstí bylo provedeno poměrně málo výzkumů ve spojení konopných léků a epilepsie. Nejvíce důkazů pochází z neoficálních zpráv a studií na jednotlivých případech.

V roce 1949 Davis & Ramsey podávali THC pěti dětem, kterým nezabírala standartní léčba. Jeden z nich přestal mít záchvaty úplně, další skoro úplně, zatímco ostatním se nedařilo ani lépe nebo hůře.

V roce 1975 Consroe popsal případ mladého muže, jemuž standartní léčba nepotlačovala záchvaty. Když začal kouřit konopí, záchvaty přestaly. Nicméně, když jen kouřil konopí záchvaty se vrátily. Usoudili z toho, že marihuana může mít protikřečové účinky u epilepsie.

Cunha (1980) podal zprávu o studii, ve které bylo šestnácti pacientům trpicím epilepsií podáváno 200-300mg kanabidiolu denně nebo placebo. Z pacientů, kterým byl podáván konopný produkt, tři vykazovali úplné zlepšení, 2 částečné, 2 minimální a jeden nevykazoval žádné změny. Jediný vedlejší účinek bylo mírné utlumení. Z pacientů, kterým bylo podáno placebo se jeden zlepšil a 7 zůstalo beze změny.

Ames (1986) podal zprávu o méně úspěšné studii, ve které bylo dvanácti pacientům s epilepsií podáváno 200-300mg kanabidiolu každý den, společně se standartními antiepileptickými léky. Ukázalo se, že nenastalo žádné významné zlepšení ve frekvenci záchvatů. Tento nález byl replikován ve zprávě dokotora Trembly (1990). Nicméně, Trembly provedl veřejný pokus s jedním pacientem, kterému podával 900-1200mg kanabidiolu po dobu deseti měsíců. Tento pokus ukázal pozitivnější výsledek – frekvence záchvatů byla u pacienta výrazně snížena.

Studie pana NG (1990) zahrnovala 308 epileptických pacientů, kteří byli přijati do nemocnice po jejich prvním záchvatu. Byli srovnání s 294-mi pacienty, kteří ještě neměli záchvat a bylo zjištěno, že užívání konopí snižuje pravděpodobnost záchvatu. Nicméně tato studie byla kritizována jako slabá, jelikož neobsahovala dostatečné informace o zdravotním stavu před přijmutím do nemocnice, a rozdíly v jejich zdravotním stavu mohlo ovlivnit užívání drog.

Je třeba poznamenat, že tyto pokusy nejsou dostatečně rozsáhlé na to, abychom mohli pronést všeobecné tvrzení o účinnosti.

Ve vztahu mezi kanabinoidy a epilepsií je jen slabá anatomická evidence. V části mozku zvaném hippokampus a amygdala je hustá koncentrace receptorů CB-1. Je známo, že tyto dvě oblasti mozku jsou nějak spojeny s epileptickými záchvaty.

Výpovědi pacientů

13.4. 2010, Anonym
Trpím epilepsií typu gran mal už skoro 14 let. Svůj život dlužím konopí, které mi pomohlo moje záchvaty držet na uzdě. Měl jsem mnoho záchvatů a bral jsem tegretol 200mg 4x za den, což do určité míry moje záchvaty utlumovalo, ale způsobovalo to vážné vedlejší účinky (které byly stejně špatné jako sama epilepsie). Kouřil jsem konopí afghan indica a hle, jsem bez záchvatů díky konopí. Můžu usnout a vrátila se mi chuť k jídlu, taky jsem veselejší díky antidepresivním účinkům konopí. DĚKUJI KONOPÍ, ŽES MI VRÁTILO ŽIVOT!

10. 9. 2006, Michael
Předtím než jsem začal kouřit konopí, jsem měl epileptický záchvat, který mě skoro zabil. V té době jsem bral léky na předpis. Ale potom, co jsem zjistil jaké má konopí účinky, začal jsem ho kouřit. Kouřím konopí už dva roky a od té doby jsem ještě neměl epileptický záchvat. Ani necítím vedlejší účinky léků, které beru (vedlejší účinky jako únava, vztek a tak dále). Nyní je mi 20 a studuji na univerzitě.

28.2.2010, Anonym
V roce 2000 jsem utrpěl vážné zranění hlavy, co způsobilo epilepsii, dysfázii, dlouhodobou ztrátu paměti. To znamená, že nejsem schopný si pamatovat velké kusy svého života, mám krátkodobé ztráty paměti, migrény a další poruchy kognitivních funkcí.

Zranění jsem utrpěl, když jsem studoval právo na univerzitě a podle všeho jsem měl před sebou slibnou budoucnost. Před zraněním hlavy jsem zkoušel kouřit konopí jen párkrát.

Je to dlouhá cesta a bylo mi předepsáno mnoho silných léků ve velkých dávkách, jako Tramadol, Codein, protikřečové léky – Phenobarbital,  Benzodiazepine / Sodium valproát a mnoho dalších, stabilizátory nálady … A u každého z nich jsem zažíval mnoho negativních vedlejších účinků, včetně nevolností a zvracení, ztráty chuti k jídlu, zvýšenému počtu záchvatů, bušení srdce, fyzické závislosti, závratí, pocity opuštění těla, zvýšené únavy a mnoho dalších.

Nadále beru nějaké léky, ale v mnohem menších dávkách a nic jako ten koktejl, který jsem bral před pár let zpátky. Proč? Protože jsem se znovu seznámil s konopím.

Konopí změnilo můj život a záchranilo mě od farmaceutického pekla, ve kterém jsem byl. Konopí snížilo frekventovanost a sílu mých záchvatů. Nevolnosti a zvracení prakticky zmizely a chuť k jídlu se vrátila. Můžu myslet a cítit, tak jak jsem před tím nemohl kvůli tomu koktejlu léků, který jsem užíval a který způsobil, že jsem byl jako zombie, která je skoro neschopná přemýšlet. Teď díky konopí můžu dobře spát a nejdůležitější je, že jsem zažil duchovní znovuprobuzení. Nyní můžu meditovat, což jsem nemohl před tím, než jsem začal kouřit konopí dělat. Můj život je zpět ve správných kolejích, díky konopí!

Zdroj: www.ukcia.org
Odkaz: http://www.ukcia.org/medical/epilepsy.php

Sponzor článku: Chcete neobmedzený webhosting za najlepšiu cenu na trhu ? Neváhajte využiť naše služby s ktorou získate doménu zdarma.

17 Komentáře k “Konopí může mít pozitivní vliv na Epilepsii”

 1. Peter napsal:

  Dobrý deň

  Moja priateľka sa fajčením marihuany vyliečila z epilepsie 🙂

 2. Jiri napsal:

  Po marihuaně se nejlepší a cítím se uvolněné i v mysli (dokážu myslet na důležité věci)jak finance došli nebyla marihuana a já se zas jenom klepu a mám deprese a stres a lehký záchvaty je nějaký neurolog nebo doktor co by mi napsal povolení k pěstování abych se mohl léčit jenom marihuanou děkuji předem

 3. Jiri napsal:

  Dobrý den je mi 20 let od 18 mám status epilepticus a sem pořád ve stresu a mám deprese a nervy četl sem ó marihuaně ze je dobrá na epilepsii dřív sem ji i vyskousel začal sem ji kouřit asi před půl rokem a citim se líp muzu se v klidu vyspat mám klid v hlavě ale docházeli finance a mám problémů se uchytit se v práci kvůli tomu že se klepu ale po marihuaně se nejlepší je nějaký neurolog

 4. Aneta napsal:

  Dobrý den, mám epilepsii od 3 let, měla jsem těžké záchvaty každé tři měsíce, ale od doby co chodím s přítelem který občas kouří marihuanu záchvaty nemám, nekouřím to, pouze to vdechuji. Může mít i toto účinek na to, že jsem bez záchvatu?

 5. Michala napsal:

  Pomuze my konopi pri nespavosti.hodiny lezim v postely a spanek neprichazi.

 6. laško napsal:

  Linda tak ja to vyskusam

 7. Jarda napsal:

  Dobry den ja sem mnel v 18 letech nehodu a mnel jsem mozkovou mrtvičku a pravou stranu nepohiblivou a mám Epileptický Záchvaty jednou za měsíc a mně je ted 29 let prosim vás jestli mi pomuže konopí dekuji jaroslavbrodsky@centrum.cz

 8. Krystian napsal:

  Vítám vás. I trpí epilepsií po dobu 16 let. Kvůli nemoci nebyla nikdy prokázána, lékaři v mé zemi (Polsko) nemají znalosti o léčbě epilepsie a zejména jeho léčbě marihuany. Souhlasím Tegretol CR400 a zaměnitelně Relanium 5 mg a clonazepam na prášky na spaní, protože léky na epilepsii mi způsobil velmi vážné poruchy spánku. Podle mě je příčinou mé nemoci je stres a spojité nervy. Dokonce i když jsem přijal marihuanu legálně s drogami jsem byl schopen snížit dávku léku a cítil se mnohem lépe a měl mnohem méně záchvaty. Komfort užívání marihuany legální má v mém případě rozhodující. Polsko nemá možnost léčby právní marihuany, a to i u nás za to, že používá lufki sklo dát vězení. Pro mě to není normální. Mám pocit, že léky Pomalu jsem zabijają.Czuję je, že přichází den, kdy umřu. Nevím, jestli dožít doby, kdy budu schopen zcela nahradit drogy marihuany a trochu pożyć.Nie dovolit emigrovat do Nizozemska nebo České republiky a kde vzít účinnou léčbu pod vedením moudrého lékaře. Nevím, co mám dělat. Pokud má někdo nějaký nápad, vím, jak mi pomohl, prosím, e-mail
  toonlyja@o2.pl

 9. Linda napsal:

  Dobry den, je mi 23 a v !6ti letech mi zjistili epilepsii, mela jsem aury a male vypadky vedomi, nasadili mi lecbu. Ani jeden ze vsech druhu leku mi nesedel, kvuli jednim jsem skoncila na JIPce(alergie) a u vsech se mi projevovali nezadouci ucinky jako je nevonost, vypadavani vlasu, ospalost, deprese. Sama jsem vysadila prasky. Tri roky jsem zachvaty nemela ale pak se mi objevili zase, opet mi chteli nasadit prasky, zkusila jsem to ale byla jsem schopna prospat cele dny, nemohla jsem delat vubc nic. opet jsem se na ne vykaslala. Sem tam se mi objevili zachvaty ale rekla jsem si, ze se s tim budu muset smirit, ze nikdy nedostanu ridicak atd. Uz predtim jsem obcas marihuanu kourila ale nikdy jsem nepocitovala zadny ucinek na mou epilepsii, zacala jsem ji kourit casteji a zachvaty nebyly tak velke a v takovem mnozstvi, prestehovala jsem se do Karibiku, kde je trava dost levna, kourim ji kazdy den a citim se lepe, od te doby zadny zachvat. A celkove muj psychicky stav se zlepsil.

 10. zdeněk napsal:

  je mi 40 a epilepsii mam asi 5 let,kourim marihuanu a zachvaty mi to nevyvyvolava,ba naopak pomaha snizovat

 11. Věra napsal:

  Jsem též epileptička.Je mi 22 a trpím tím od 16ti let. Nikdy mi v hlavě nic nenašli ale záchvaty jsem přezto měla. Zachvaty lečbou práškama jsem přestala mít, Ale zhruba po třech letech to zase párkrát přišlo a ostátní se opět o mě začali bát. V tu dobu mě kamarádka E. říkala, že četla na internetu nějaký článek ve kterém se psalo o dobrých účincích marihuany na epilepsiji. Nebylo težké ji u nás sehnat tak jsem to zkusila. Používala jsem prášky i kouřila marihuanu. po nějaké době jsem zjistila že jsem záchvat dlouho neměla jen se mi občas stávalo že mě duní v hlavě přesně to se dělo u mě před záchvatem. Ale i ty časem přestali. Já marihuanu uznávám jako dar přírody a je mi jedno jestli je zakázaná nebo ne.

 12. MJ napsal:

  Dobrý den, moje dcera je 2 roky. On trpí Dravetovým syndromem. Víte, možná neurologa, který má zkušenosti s léčbou pomocí marihuanu? Žijeme v Polsku a tady je nezákonné.
  Můj e-mail: maryjanewatson@o2.pl
  Díky za pomoc a omlouvám se za jazyk, ale já používám Google Translator.

 13. Petr napsal:

  Dobrý den,
  Děkuji za Vaše příspěvky, ale bylo by lepší kdyby jste napsali
  konkrétní název Vaší epilepsie,z Vaší zdravotní zprávy jelikož
  epilepsií je celkem 40 druhů.

 14. Jana napsal:

  Dobry den mam syna,kteremu je 5let uz skoro 4 roky bojujeme s epilepsii vystridal maximalne 8 leku a nic mu nato nezabralo uz si nevime nejak rady coby mohlo zabrat jde konopi nejen kourit,ale aby byli treba v kapkach nebo praskach moc vas tady prosim o radu posilejte na mejl hvezdicka16@email.cz moc dekuji Jana

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes